5 zasad UX tworzenia świetnej strony internetowej

Wstęp

Czy proces projektowania jest całkowicie dowolny, czy jednak ma jednolitą strukturę? Jakie są podstawowe etapy projektowania UX? Na samym początku należy podkreślić, że design thinking i ogólnie proces tworzenia są nielinearne. Mimo to możemy dostrzec pewne etapy, które zawsze (choć w różnym stopniu i kolejności) są częścią projektowania. Są to: research, analiza informacji, generowanie pomysłów, testowanie, iteracja. Przyjrzyjmy się bliżej jakie 5 etapów projektowania UX wyróżniamy.

5 etapów projektowania UX – omówione zagadnienia:

  1. Zrozum i wczuj się w potrzeby swoich użytkowników
  2. Przeanalizuj dane i określ problemy do rozwiązania
  3. Wymyślaj i twórz rozwiązania
  4. Zweryfikuj swoje wnioski poprzez prototypowanie
  5. Powtarzaj
  6. Podsumowanie

Zrozum i wczuj się w potrzeby swoich użytkowników

Zanim zaczniesz myśleć o jakimkolwiek rozwiązaniu, musisz wiedzieć, jaki problem ma ono rozwiązywać. Już na pierwszym etapie procesu projektowania musisz zrozumieć potrzeby użytkowników końcowych.

Jednak samo zrozumienie nie wystarczy! Musisz także wczuć się w te potrzeby, empatyzować z użytkownikiem. Być może nasuwa Ci się już pytanie, dlaczego w procesie projektowania potrzebne jest aż takie zaangażowanie emocjonalne? Projekt UX jest skoncentrowany na człowieku, więc nie możemy tworzyć dobrych kreacji bez uprzedniego poznania tego człowieka.

Często myślimy, że znamy użytkownika końcowego, ale w rzeczywistości myślimy o sobie, naszych doświadczeniach i naszych potrzebach. To prowadzi nas do założeń, które często są błędne. Empatia jest kluczem do odczuwania potrzeb zupełnie innej osoby o odmiennych potrzebach i zupełnie innym punkcie widzenia.

Zbierać dane o potrzebach użytkowników można na wiele sposobów, w tym poprzez:

  • konsultacje z ekspertami,
  • zanurzenie się w problemie,
  • obserwowanie prawdziwych ludzi i ich punktu widzenia,
  • przeprowadzanie wywiadów z użytkownikami końcowymi,
  • przeglądanie istniejących badań i opracowań.

Na tym etapie nie przejmuj się zbytnio umieszczaniem danych w kontekście. Teraz skup się tylko na zbieraniu informacji i konstruowaniu możliwie klarownego obrazu problemu.

Przeanalizuj dane i określ problemy do rozwiązania

Etap 2 z 5 etapów projektowania UX. Na tym etapie masz już dużo (może nawet za dużo) danych. Czas nadać im sens i wysnuć na ich podstawie założenia.

Projektanci UX analizują dane i dokonują ich syntezy w proste stwierdzenia reprezentujące główny problem. Jakie motywy są widoczne w wypowiedziach użytkowników? Jakie potrzeby grupy są jeszcze niezaspokojone? Jakie przeszkody stoją na ich drodze do sukcesu? Postaraj się przełożyć te szerokie informacje na proste stwierdzenia. Szczególnie pomocne na tym etapie może być tworzenie person użytkowników.

Pamiętaj o podejściu skoncentrowanym na człowieku! Upewnij się, że stwierdzenia opisują potrzeby użytkowników, a nie potrzeby firmy, która tworzy produkt.

Wymyślaj i twórz rozwiązania

Niech rozpocznie się proces twórczy! W końcu czas zabrać się za generowanie pomysłów. Pamiętaj, aby postrzegać ten etap jako naturalną kontynuację zbierania i analizowania danych. Pomysły muszą pochodzić z poprzednich etapów, a nie istnieć obok nich.

Jedną z najpopularniejszych technik design thinking na tym etapie jest burza mózgów. Ważne jest, aby nie wyśmiewać ani nie wykluczać żadnego pomysłu, ponieważ może to zablokować ich autora. Czasami dobre rozwiązanie przychodzi po kilku złych.

Zebranie wielu pomysłów na początku pomaga spojrzeć na nie krytycznie i wybrać tylko te najlepsze. Dlatego upewnij się, że tworzysz bezpieczne środowisko, w którym projektanci mogą głośno myśleć, nawet jeśli ich pomysły są prowokacyjne lub trochę zbyt nieszablonowe.

Innym przykładem popularnej techniki, obok burzy mózgów, jest ćwiczenie o nazwie „najgorszy możliwy pomysł”. Może się to wydawać zaskakujące, ale myślenie o tym, co NIE będzie działać, często pomaga zbudować inne, świeże spojrzenie na problem.

Bądź pewny swojego procesu twórczego. Pamiętaj – pomysły nigdy nie są złe same w sobie. Po prostu mogą nie zostać wybrane do realizacji.

Zweryfikuj swoje wnioski poprzez prototypowanie

Nadszedł czas na eksperymentowanie i sprawdzanie, czy pomysły są tak dobre, na jakie wyglądają!

Prototypowanie oznacza wytwarzanie niedrogiej wersji produktu (lub nawet tylko jej kilku kluczowych funkcji). Pomaga to sprawdzić, czy proces projektowania idzie w dobrym kierunku.

Czasami prototypy są testowane przez zespół projektowy, ale szczególnie cenne jest przekazanie prototypu reprezentatywnej grupie użytkowników końcowych. Takie podejście zapewnia zespołowi uzyskanie precyzyjnej informacji zwrotnej.

Cechy prototypu mogą zostać zaakceptowane lub odrzucone, mogą zostać ulepszone i zmienione – ważne jest, aby zachować elastyczność i nie zakochiwać się ślepo w jednym sposobie rozwiązania problemu.

Powtarzaj

Jak podkreśliliśmy na początku tego artykułu – proces projektowania rzadko jest liniowy. Można by pomyśleć, że po przetestowaniu prototypu wystarczy naprawić błędy i mamy gotowy produkt. Rzadko tak się dzieje.

Czasami trzeba wrócić do samego początku i zebrać więcej danych. Innym razem być może będziesz musiał trochę popracować nad analizą.

Wyniki generowane podczas jednego procesu są często wykorzystywane do przedefiniowania jednego lub więcej problemów. Na pozór ostatni etap procesu projektowego niekoniecznie jest ostatnią rzeczą, jaką zrobią projektanci. Podstawą myślenia projektowego jest iteracja.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *